Public Domain

Ta strona zawiera m.in. treść ulotki lub jej część. Ponieważ oryginał ulotki nie zawierał żadnych informacji na temat praw autorskich dotyczących jej treści, wierzymy że możemy ją publikować w naszym serwisie.
Jeżeli znasz powody dla których nie powinniśmy tego robić, skontaktuj się z nami.Klasyfikacja leków
Pochodne antracenu

Cignoderm, Cygnolina

Pochodne witaminy D3

Daivonex, Daivobet, Curatoderm

Preparaty z dziegciem

Maści:
Cocois, Delatar, Exorex, Linola D, Lorinden T, Psorisan
Szampony:
Denorex, Diolen, Freederm Tar Shampoo, Mrs. Potter's, Polytar AF, Polytar Liquid

Kortykosterydy

Słabo działające:
Hydrokortyzon, Linola P, Mecortolon
Umiarkowanie działające:
Laticort, Locatop, Locoid, Lorinden A, Lorinden N, Lorinden T
Silnie działające:
Advantan, Cutivate, Diprogenta, Diprolene, Diprosone, Dermatitis Cleartincture (DCT), Elocom, Encorton, Flucinar, Kuterid
Bardzo silnie działające:
Clobederm, Dermklobal, Dermovate, Dexametazon (Piyan Ping alias Maść 999), Diprosalic
Z dodatkiem antybiotyku:
Vipsogal

Leki immunosupresyjne

Zewnętrznie: Protopic, Elidel
Wewnętrznie: Cyklosporyna (Sandimmun Neoral), Hydroksymocznik, Methotrexat, Sulfasalazyna

Leki biologiczne

Amevive®(Alefacept), Enbrel/Etanercept, Humira (Adalimumab), Remicade, Raptiva (Efalizumab), Stelara(ustekinumab)

Retinoidy

Neotigason, Zorac (Tazaroten)

Leki doustne

Betasol, Betagran, Geralen, Oxolaren, Fumaderm, Psorex

Leki przeciwgrzybicze

Kremy: Clotrimazolum, Nizoral
Szampony: Stieprox,Nizoral

Hydrocortisonum 1%


Grafika:hydrocortisonum.gif

Skład
1 g kremu zawiera 10 mg octanu hydrokortyzonu.

Działanie
Preparat hydrokortyzonu o słabym działaniu miejscowym. Działa przeciwzapalnie, przeciwświądowo, przeciwalergicznie i przeciwobrzękowo. Powoduje redukcję substancji podstawowej tkanki łącznej, osłabia hiperergiczne, proliferacyjne i wysiękowe procesy w niej przebiegające. Jest także silnym inhibitorem kinin tkankowych, wykazujących aktywność proteolityczną. Łatwo wchłania się przez skórę.

Wskazania
Miejscowo w ostrych stanach zapalnych pochodzenia uczuleniowego. Także w liszaju rumieniowatym, rumieniu wielopostaciowym, liszaju płaskim o nasilonym świądzie, łojotokowym zapaleniu skóry, wyprysku zliszajowaciałym, łuszczycy.

Przeciwwskazania
Bakteryjne, wirusowe i grzybicze zakażenia skóry, stany przedrakowe i nowotwory skóry, trądzik zwykły i różowaty, dermatitis perioralis, po szczepieniach ochronnych, stwierdzona nadwrażliwość na lek. Bardzo ostrożnie należy stosować na powieki osób z jaskrą o wąskim i szerokim kącie przesączania i zaćmą. Ostrożnie i krótko można stosować u kobiet w ciąży i dzieci. Stosując na twarz należy pamiętać o skórnych powikłaniach leczenia.

Działanie niepożądane
Stosowany na dużych powierzchniach, długotrwale oraz pod opatrunkami okluzyjnymi może ulec absorpcji ze skóry i wykazywać układowe, hormonalne działania niepożądane. Zbyt długie stosowanie miejscowe może powodować zanikowe zapalenie skóry. Odczyny wypryskowe wynikają z uczulenia na czynnik przeciwbakteryjny. Rzadko powoduje zaostrzenie istniejących zmian. Stosowany na twarz dość szybko może wywołać dermatitis perioralis i zanikowe zapalenie skóry. Może spowodować trądzik steroidowy, plamice, teleangiektazje, objawy podrażnienia skóry (pieczenie, zaczerwienienie, nadmierna suchość).

Dawkowanie
Chorobowo zmienioną powierzchnię skóry pokrywa się 1-3 razy dziennie cienką warstwą kremu. Po stwierdzeniu poprawy preparat stosuje się 2-3 razy tygodniowo przez 2 tyg. Nie zachodzi potrzeba stosowania preparatu pod opatrunkiem okluzyjnym.